۱۰ ازن ساز پرکاربرد در صنایع گوناگون

۱۰ ازن ساز پرکاربرد در صنایع گوناگون

گاز ازن (O3) یکی از گازهای طبیعی موجود در جو کره زمین است و یکی از قوی‌ ترین مواد اکساینده در طبیعت شناخته می‌شود. امروزه این ویژگی اکسندگی گاز ازن در تصفیه آب و فاضلاب بسیار کارآمد است. ضدعفونی و گندزدایی آب با گاز ازن یک روش تصفیه آب است که در آن با استفاده از قدرت اکسیدکنندگی ازن، فلزاتی مانند آهن اکسید شده و آلودگی‌های میکروارگانیسمی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها نیز از بین می‌روند. ازن ژنراتور یا دستگاه ازن ساز دستگاهی است که از سه روش تخلیه الکتریکی، تابش اشعه های و الکترولیز کردن آب با درصد خلوص بالا برای تولید ازن استفاده می شود. در روش اول میتوان ، مقدار ازن بالا با سطح پایین الکترود بدست آورد و مصرف انرژی به ازای تولید هر گرم اوزن را کاهش داد.

در نتیجه میتوان با فرکانس ، ولتاژ و شکل موج های مختلف کارایی ازن ساز را تغییر داد و به میزان دلخواه رسید. بنابرین از طریق تزریق مقدار مشخصی از گاز ازن عملیات ضدعفونی و گندزدایی محیط یا اشیا را انجام می‌دهد. ازن ژنراتورها در ابعاد و اندازه های مختلف در دسترس بوده و برای کاربردهای گوناگونی نظیر تصفیه آب خانگی و پساب صنعتی کارخانجات، صنایع غذایی، استخرهای شنا و استخرهای پرورش ماهی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تصفیه فاضلاب صنعتی، ازن با توانایی های بالای خود در از بین بردن عواملی مثل سیانور، عوامل سمی، آلاینده های بیولوژیک، فلزات سنگین و … به عنوان روشی کارا و منحصر به فرد شناخته شده است. هیچ یک از انواع مختلف ازن ژنراتورها بهتر از دیگری نیستند، اما نسبت به یکدیگر دارای نقاط قوت و ضعف هستند و مهم است که از بهترین نوع ازن ساز برای خود آگاه باشید. تفاوت های زیادی در ژنراتور های  ازن وجود دارد ، بعضی از این تفاوت ها مربوط به کاربرد آنها هستند. نمی توان انتظار داشت یکی از 10 ازن ساز پر کاربرد همه ی کارایی های لازم را پوشش دهد ، بنابراین ما متغیرهای مختلف در ازن سازها را که باید در نظر گرفته شود و برنامه هایی که هر کدام ممکن است مربوط به آنها باشد را مورد بحث قرار می دهیم.


بیشتر بخوانید: جدیدترین نقش دستگاه ازن ساز (ژنراتور) در ۲۰۲۴


مقدمه

با توجه به وجود صنایع گوناگون و نیاز انسان به گسترش آنها و بهره برداری بیشتر از صنایع، نیاز به استفاده از گاز ازن برای افزایش بهداشت و از بین بردن آلودگی ها نیز افزایش پیدا کرده است. در این مقاله سعی شده تا تعریف مختصری از ازن شده و کاربردهای ان بیان شود. سپس به معرفی مزایا و معایب آن میپردازیم و درباره ی انواع گوناگون ازن ساز ها صحبت میکنیم و درمورد ویژگی های 10 ازن ساز پر کاربرد توضییحاتی هرچند مختصر میدهیم.

دستگاه ازن ژنراتور برای تولید گاز ازن است که برای پاک کردن هوای محیط و از بین بردن میکروبهای موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرد. ازن تولید شده توسط ازن ساز داری ساختاری ناپایدار بوده و پس از مدتی ساختار آن به اکسیژن تغییر می کند.قدرت بالای ضدعفونی و پتانسیل بالای اکسیداسیون ازن، در نتیجه اثر مستقیم آن بر باکتری ها و تجزیه دیواره سلولی باکتری ها است. این فرایند قدرت گندزدایی ازن را بالا برده و نسبت به گاز کلر و سایر مواد به 60 درصد افزایش می دهد.

دستگاه ازن ژنراتور (ازن ساز) در مکان های اداری، صنعتی، غذایی، پزشکی و دارویی، پرورش آبزیان کاربرد دارد. دستگاه ازن ساز در مدل های دیگری همچون ازن ساز خانگی یا ازن ژنراتور مرغداری نیز عرضه می گردد. این دستگاه با تبدیل کردن مولکول اکسیژن (o2) به ازن (o3) به عنوان عامل آنتی باکتریال، ضد عفونی کننده، اکسید کننده و گندزدای بسیار قوی برای تصفیه و پاکسازی هرچیزی مورد استفاده قرار می گیرد.


بیشتر بدانید: ۱۰ ازن ساز برتر ایران: افتخارها و چالش‌ها


ازن چیست

دستگاه ازن ساز (Ozone Generator) دستگاهی است که کارش تولید گاز ازن در یک سیستم تصفیه آب است. این گاز در دستگاه ازن ساز به وسیله انرژی حاصل از (UV) و انرژی الکتریکی که باعث تجزیه مولکول اکسیژن (O2) و ترکیب دوباره اتم‌های اکسیژن می‌شود، تولید می‌گردد. ازن تولید شده در دستگاه ازن ساز به وسیله ی دیفیوزر یا ونتوری وارد آب می‌شود. هنگامی که گاز ازن در آب حل میشود، فرآیند تصفیه آب و ضدعفونی آن شروع میگردد. اکسیژن موردنیاز ژنراتور غالبا از طریق کمپرسور بادی و یا دستگاه تولید اکسیژن تامین می‌شود. هرچه درصد خلوص اکسیژن ورودی به ازن ساز بالاتر باشد، ازن ساز بهتر عمل میکند و درصد بیشتری از گاز ازن را تولید می‌کند. پس استفاده از اکسیژن ساز باعث بهبود عملکرد دستگاه ازن ساز می‌شود اما هزینه های اولیه دستگاه و هم هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری سیستم بالا است.

تاریخچه استفاده از ازن

ون ماروم اولین شیمی دانی بود که از طریق حس بویاییی خود توانست گاز ازن را تشخیص دهد. اما کشف ازن و نام گذاری آن  در سال 1840 توسط شونبین پس از مدت کوتاهی از مشاهدات ماروم صورت گرفته است. در آن زمان ون ماروم نتوانسته بود بویی را که احساس میکند به درستی در توصیفات خود بیان کند. و اما ازن از کلمه ی یونانی  ozein اقتباس شده است. اولین دستگاه ازن ساز در شهر برلین آلمان توسط شخصی به نام  von siemens ساخته شد. وون همچنین کتابی درمورد ازن نیز نوشته است. پس از او یک شیمیدان اهل کشور فرانسه بنام (ماریوس پایول)  اولین تولیدات تخصصی ازن را عرضه کرد.و در نهایت اولین دستگاه های فنی ازن از کشور هلند شروع به فعالیت کردند.تاریخچه استفاده از ازن

معایب و خطرات استفاده از ازن

همان خواص شیمیایی که به غلظت های بالای ازن اجازه می دهد با مواد آلی خارج از بدن واکنش نشان دهد، این توانایی را به آن می دهد تا با مواد آلی مشابه که بدن را تشکیل می دهد واکنش داده و به طور بالقوه باعث عواقب مضر سلامتی شود. هنگامی که ازن با غلظت بالا وارد تنفس ما شود، می تواند به ریه ها آسیب برساند. مقادیر نسبتا کم می تواند باعث درد قفسه سینه، سرفه، تنگی نفس و سوزش گلو شود. ازن همچنین ممکن است بیماری های مزمن تنفسی مانند آسم را تشدید کند و توانایی بدن برای مبارزه با عفونت های تنفسی را به خطر بیندازد. افراد از نظر حساسیت به ازن بسیار متفاوت هستند. افراد سالم و همچنین کسانی که مشکل تنفسی دارند، در مواجهه با ازن ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوند. ورزش در هنگام قرار گرفتن در معرض ازن باعث استنشاق مقدار بیشتری ازن می شود و خطر اثرات مضر تنفسی را افزایش می دهد. سازندگان و فروشندگان دستگاه های ازن اغلب از اصطلاحات گمراه کننده برای توصیف ازن استفاده می کنند. اصطلاحاتی مانند “اکسیژن پر انرژی” یا “هوای خالص” نشان می دهد که ازن یک نوع اکسیژن سالم است. ازن یک گاز سمی با خواص شیمیایی و سمی بسیار متفاوت از اکسیژن است. چندین آژانس استانداردهای بهداشتی، توصیه هایی را برای محدود کردن قرار گرفتن انسان در معرض ازن ایجاد کرده اند.

عبارت “خوب در بالا – بد در نزدیکی” توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده برای تفاوت بین ازن در بالا و پایین جو استفاده شده است. ازن در اتمسفر فوقانی – که از آن به عنوان “ازن استراتوسفر” یاد می شود، به فیلتر اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید کمک می کند. اگرچه ازن در استراتوسفر محافظ است،اما وجود ازن در جو – یعنی هوایی که ما تنفس می کنیم – می تواند برای سیستم تنفسی مضر باشد. سطوح مضر ازن را می توان با واکنش نور خورشید با مواد شیمیایی خاصی که به محیط منتشر می شود (به عنوان مثال، گازهای گلخانه ای، خودرو و انتشار شیمیایی کارخانه های صنعتی) تولید کرد. این غلظت های ازن در جو اغلب با غلظت بالای سایر آلاینده ها از جمله دی اکسید نیتروژن، ذرات ریز و هیدروکربن ها همراه است.
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک ژنراتور ازن چگونه کار می کند؟ ژنراتوری مانند این قادر است باکتری ها را کاهش دهد، ابتدا غشای سلولی را از بین می برد تا ترکیب کلی را تجزیه کند. این منجر به مهار رشد و اختلالات متابولیک می شود، زیرا ازن به نفوذ لیپوپروتئین ها و لیپوپلی ساکاریدهای غشایی ادامه می دهد تا نفوذپذیری سلول را تغییر دهد. لیز سلولی و مرگ نتیجه نهایی این فرآیند است.معایب و خطرات استفاده از ازن

ازن و کاربرد آن در صنایع مختلف

ازن سازهای شرکت ازن گستران دارای کاربردهای متعددی هست که در مقاله زیر به 10 کاربرد مهم ازن ساز ها پرداختیم؛ شما می توانید تجربیات استفاده از ازن ساز ها را در زیر این صفحه قراردهید تا به نام خودتان ثبت گردد:

1) ازن ساز خانگی

باکتری ها، ویروس ها، میکروب ها و سایر مواد بیماری زا تقریباً در گوشه و کنار هر خانه ای در کمین هستند. حمام و سینک آشپزخانه شما مناطق اصلی اجتماع هستند، همچنین توالت، کنترل تلویزیون و موارد دیگر. اقلامی که به آنها مشکوک نیستید به احتمال زیاد منطقه مناسب برای تجمع باکتری ها و میکروب ها هستند. ثابت شده است که یک ژنراتور ازن به راحتی مواد مضری را که سلامت کلی شما را تهدید می کنند حذف می کند. ژنراتورهای ازن به دلیل اینکه در حذف یا کاهش آلاینده های هوا کارآمد هستند بسیار محبوب شده اند. اگر در خانه یا محل کار خود بوی بدی دارید، دستگاه ازن مولد یک انتخاب عالی برای کاهش بوی نامطبوع است. صاحبخانه‌ها وقتی مستاجرانشان سیگار می‌کشند یا حیوانات خانگی را در آپارتمان‌ها نگهداری می‌کنند، آنها را بسیار مفید می‌دانند. اتاق های هتل به ویژه از درمان ازن برای حمله به دود سیگار و سایر بوهای ماندگار بهره می برند.

در شرایطی که تمام درمان‌های دیگر، محلول‌های تمیزکننده و خوشبوکننده‌های هوا شکست خورده‌اند، غلظت ازن در فضاهای زندگی «تکان‌دهنده» هدف خاصی دارد. هنگامی که مولکول های ازن با آلاینده هایی مانند کپک یا دود تماس پیدا می کنند، مولکول سوم اکسیژن به مولکول های آلاینده متصل می شود و به طور موثر آنها را از بین می برد. این فرآیند روی باکتری‌ها، قارچ‌ها، میکروب‌ها، بوها و سایر آلاینده‌ها در سطح مولکولی کار می‌کند و در عین حال ازن را به شکل اکسیژن برمی‌گرداند.


بیشتر بخوانید: هوای تازه در خانه با ازن ساز خانگی


تصفیه هوای به وسیله ی ازن ساز خانگی معمولاً برای “منفجر کردن” یا “شوک کردن” کپکها استفاده می شود که می توانند برای سلامتی، به ویژه برای سیستم تنفسی مضر باشند. هاگ ها و کپک ها می توانند باعث آسم و آلرژی شوند و حذف آنها را باید در اولویت قرار داد. ژنراتورهای ازن می توانند آنها را به روشی سریع و مقرون به صرفه به طور موثر حذف کنند. مواد بیماری زا مانند باکتری ها، میکروب ها و ویروس ها می توانند در مکان های مشترک مانند سینک آشپزخانه، کف حمام و حتی اشیاء روزمره مانند کنترل از راه دور و ظروف و نمکدان ها کمین کنند. ژنراتورهای ازن در حذف این مواد بیماری زا با حمله به آنها در سطح مولکولی موثر هستند. ژنراتورهای ازن اغلب برای از بین بردن بوهای سرسخت استفاده می شوند. آنها سلول های معلق در هوا را که مسئول ایجاد این بوها هستند هدف قرار می دهند و به طور موثر آنها را خنثی می کنند. این برای سناریوهایی مانند از بین بردن بوی طولانی دود تنباکو در اتاق های هتل یا خلاص شدن از بوی حیوانات خانگی در املاک اجاره ای با ارزش است.

1) ازن ساز خانگی

2) ازن در مرغداری ها

ازن در صنعت طیور به عنوان ضدعفونی کننده هوا و آب / درمانی برای نگهداری، جوجه کشی تخم ها و پرورش پرندگان سالم استفاده می شود. ازن به عنوان یک اکسید کننده موثر، بیشتر برای پردازش، نگهداری و حمل و نقل مرغ و فرآورده های گوشتی استفاده می شود. آب ازن دار برای تغذیه پرندگان به عنوان آب آشامیدنی، شستن و استریل کردن گوشت و تجهیزات برای از بین بردن باکتری های مضر، ویروس ها، عوامل بیماری زا و از بین بردن هوای داخل مرغداری استفاده می شود.

ازن گازهای آمونیاکی، متان و دی اکسید کربن را اکسید می کند و محیط سالم تری را برای پرندگان و کارکنان شاغل در طیور ایجاد می کند. ازن نسبت به سایر سیستم های ضدعفونی کننده هوا مانند مه گیر شیمیایی و نور UV موثرتر است. در پرندگان در حال رشد، ازن موجود در قلم ها به عنوان گاز باعث کاهش میزان باکتری ها و در نتیجه کاهش انتشار عفونت و ویروس ها و در نتیجه افزایش سلامت و حتی وزن آنها تا 18 درصد می شود. استفاده از ازن به بهبود رنگ پوست آنها کمک می کند. ازن در ضدعفونی کردن سوله های طیور نسبت به فرمالدئید موثرتر است و نیازی به دوره خوابی ندارد که در آن سوله ها باید تخلیه شوند. بلافاصله پس از ضدعفونی توسط ازن در غلظت های بالا، سوله تهویه می شود و پرندگان و کارکنان می توانند با خیال راحت در آن ساکن شوند. بر خلاف فرمالدئید، ازن غیر سرطان زا است.


بیشتر بدانید: ازن ساز مرغداری (( کاربرد و مزایای )) استفاده از برای مرغ


مرغ‌های جوجه‌آوری که در شرایط اوزونیزه نگهداری می‌شوند، به دلیل کاهش بیماری‌های بیماری‌زا و جلوگیری از تجمع سمی مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده، افزایش میزان تخم‌گذاری و قوام پوسته تخم‌مرغ را قوی‌تر نشان می‌دهند. ازن برای ضدعفونی اتاق‌ها و اتاق‌های جوجه‌کشی، در محل مواد شیمیایی که باعث تجمع سمی روی سطوح پوسته تخم‌مرغ می‌شود و سیستم ایمنی بدن پرندگان را تضعیف می‌کند، استفاده می‌شود.

3) ازن در صنعت کشاورزی

با بهبود استانداردهای زندگی، مردم بیشتر و بیشتر به رژیم غذایی سالم توجه می کنند و غذاهای سبز و بدون آلودگی بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرد. کاشت گلخانه ای بیماری های گلخانه ای و آفات حشرات اغلب از عوامل اصلی تأثیرگذار بر کیفیت میوه ها و سبزیجات هستند. سال به سال عوامل بیماری زا در خاک جمع می شوند. هجوم سودمند است و استفاده بی رویه از آفت کش ها بدون شک ایمنی و کیفیت میوه ها و سبزیجات در گلخانه را کاهش داده و ایمنی و فروش را تحت تاثیر قرار می دهد.

درگلخانه ها، با استفاده از هوا به عنوان ماده اولیه، فشار و فرکانس بالا غلظت بالایی از ازن را تولید می کند. فقط ده دقیقه طول می کشد تا گلخانه توسط ازن با غلظت کافی حشره کش پر شود و حتی برای از بین بردن آفات و میکروب ها به ریشه گیاهان نفوذ کند تا از گلخانه ها و سبزیجات گلخانه ای محافظت شود یا کمتر مورد تهاجم آفت ها قرار گیرد. در مورد آفت کش ها، هدف از کنترل بیماری ها و آفات حشرات محقق می شود. پس از اینکه ازن ماموریت استریل کردن خود را به پایان رساند، پس از گذشت حدود نیم ساعت به اکسیژن تبدیل می شود که می تواند باعث رشد گیاهان نیز شود. تامین ازن در گلخانه در شب هنگام، کاملاً محصور و با رطوبت بالا انجام می شود تا از اثر استریلیزاسیون اطمینان حاصل شود.


برای اطلاع بیشتر: پل هوایی به سوی زراعت پایدار با ازن ساز کشاورزی


مولد ازن به طور مستقیم مولکول های اکسیژن موجود در هوا را یونیزه می کند تا اتم های اکسیژن را از طریق تخلیه ولتاژ بالا تولید کند. اتم های اکسیژن تولید شده با مولکول های اکسیژن ترکیب شده و مولکول های ازن را تولید می کنند. مولکول‌های ازن فوراً در یک دستگاه مخصوص آب، ازن تولید می‌کنند و سپس از نازل‌ های فشار بالا برای اسپری روی محصولات برای رسیدن به اثر حشره‌کش و عقیم‌ سازی استفاده می‌کنند. آب ازن نه تنها می تواند حشرات را از بین ببرد، آفت کش های باقیمانده را عقیم کند و تجزیه کند، بلکه پس از استفاده به سرعت به اکسیژن تجزیه می شود، بدون اینکه مشکلی ایجاد کند. به طور کلی اسپری آب ازن در گلخانه نسبت به استفاده مستقیم از گاز ازن اثر کنترلی بهتری دارد، زیرا ازن پس از حل شدن در آب قابلیت استریل و ضدعفونی قوی و سریع تری دارد.ازن در صنعت کشاورزی

4) ازن ژنراتور در صنعت آبزی پروری

دستگاه ازن مولد برای آبزی پروری دستگاهی است که گاز ازن تولید می کند که برای تصفیه آب در سیستم های آبزی پروری استفاده می شود. ازن یک اکسید کننده قوی است که می تواند آب را ضد عفونی کند و ترکیبات آلی، پاتوژن ها و سایر آلاینده هایی که می توانند به ماهی ها و دیگر موجودات آبزی آسیب برسانند را از بین ببرد. در آبزی پروری، ژنراتورهای ازن اغلب در سیستم های چرخشی که در آب برای حفظ کیفیت آب مورد استفاده مجدد قرار می گیرد و تصفیه می شود، استفاده می گردد. گاز ازن می تواند به حذف مواد مغذی اضافی مانند آمونیاک و نیتریت ها کمک کند که می توانند در آب تجمع کنند و باعث استرس یا بیماری در ماهی شوند. همچنین می تواند به کنترل رشد جلبک ها کمک کند، که می تواند سطح اکسیژن آب را کاهش دهد و باعث مشکلات سلامتی برای ماهی ها شود.


مطالعه بیشتر: دستگاه ازن ساز استخر ماهی!!!هر آنچه در مورد آن باید بدانید


استفاده از ازن به عنوان یک روش سازگار با محیط زیست برای تصفیه آب در نظر گرفته می شود زیرا بر خلاف برخی از درمان های شیمیایی، باقیمانده ها یا محصولات جانبی مضر از خود باقی نمی گذارد. همچنین نیاز به تغییرات آب را کاهش می دهد که می تواند به حفظ آب و کاهش اثرات زیست محیطی آبزی پروری کمک کند. ژنراتورهای ازن معمولاً با ایجاد تخلیه الکتریکی کار می کنند که اکسیژن موجود در هوا را به گاز ازن تبدیل می کند. سپس گاز ازن به آب تزریق می شود و در آنجا با آلاینده ها واکنش نشان می دهد و آنها را به محصولات جانبی بی ضرر تجزیه می کند. به طور کلی، ژنراتورهای ازن ابزار مهمی برای حفظ کیفیت آب در سیستم های آبزی پروری هستند که به ترویج شیوه های سالم و پایدار در پرورش ماهی کمک می کنند.

5) ازن و استخر های شنا

ازن برای تصفیه آب در استخرها و جکوزی ها به عنوان جایگزینی برای بیوسیدهای شیمیایی استفاده می شود. استخرهای شنا از خیلی کوچک تا خیلی بزرگ می توانند از ازن برای شفاف نگه داشتن آب، تمیز و عاری از جلبک استفاده کنند. ازن مورد استفاده در استخرها بوی کلر را از بین می برد و بهترین کیفیت آب موجود در محیط استخر را فراهم می کند.

ازناتورها یا مولدهای ازن در سیستم گردش استخر در پایین دست تجهیزات عملیاتی نصب می شوند. با عبور آب از اوزوناتور، قبل از بازگشت به استخر توسط ازن ضد عفونی می شود. از آنجایی که ازن برای انسان بی خطر نیست، تمام یا بیشتر ازن باید قبل از بازگشت آب تصفیه شده به استخر، جایی که با شناگران تماس پیدا می کند، مصرف می شود. به خاطر داشته باشید که مقررات بهداشتی محلی ممکن است از شما بخواهد که یک سیستم تشخیص ازن را به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی نصب کنید. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشته باشید، قرار دادن مولد ازن استخر است. هر زمان که ازن ژنراتور را نصب و استفاده می کنید، باید به هوای تازه دسترسی داشته باشد و نمی تواند زیر زمین باشد. استفاده از ازن در استخرهای شنا نسبتاً ساده است. در حالی که بر اساس اندازه استخر و سیستم تصفیه آب موجود تفاوت هایی وجود دارد، اصول اولیه یکسان است. فیلتراسیون استخر و گردش آب بدون تغییر باقی می ماند. ازن به صورت گاز اضافه می شود و پس از تصفیه در آب حل می شود. این ازن با یک ونتوری ازن به خط گردش آب موجود اضافه می شود. این به یک ژنراتور ازن با خشک کن هوای خلاء اجازه می دهد تا در بسیاری از کاربردهای استخر استفاده شود و سیستم ازن را ساده و بسیار مقرون به صرفه نگه دارد.


بیشتر بخوانید: بهره وری از دستگاه ازن ساز استخر و آشنایی با مزایای آن


6) ازن در صنایع غذایی

علاقه به ازن در سال‌های اخیر در پاسخ به تقاضای مصرف‌کنندگان برای افزودنی‌های غذایی سالم تر، تأیید مقررات و پذیرش همگانی که ازن یک فناوری سازگار با محیط‌زیست است، گسترش یافته است. ازن که یک اکسید کننده قوی است، بر روی انواع میکروارگانیسم های موجود در میوه ها، سبزیجات، غلات گوشت و فرآورده های آنها موثر است. عملکرد چندگانه ازن، آن را به یک عامل فرآوری مواد غذایی امیدوارکننده تبدیل می کند. ازن اضافی به سرعت تجزیه می شود و اکسیژن تولید می کند و در نتیجه هیچ باقیمانده ای در مواد غذایی از تجزیه آن باقی نمی ماند. ازن به عنوان یک اکسیدان در تصفیه آب، ضدعفونی کردن، شستشو و ضد عفونی تجهیزات، حذف بو و فرآوری میوه، سبزیجات، گوشت و غذاهای دریایی استفاده می شود. روش ازن زنی، حفظ ویژگی های حسی، تغذیه ای و فیزیکوشیمیایی غذا را تضمین می کند. برای استفاده موثر و ایمن از ازن، شرایط درمان باید به طور خاص برای انواع محصولات تعیین شود. به حداقل رساندن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا و فساد زا در میوه‌ها، سبزیجات و محصولات آنها یک نگرانی اولیه از نظر ایمنی مواد غذایی است. روش‌های پردازش حرارتی سنتی برای مهار پاتوژن‌ها استفاده می‌شود. این فناوری اما بر کیفیت غذاها تأثیر می گذارد. فرآوری غیر حرارتی از افت کیفیت مواد غذایی مانند از بین رفتن طعم، طعم، ظاهر، رنگ، کیفیت غذایی و غیره جلوگیری می کند. خطرات ناشی از درمان برای مصرف کنندگان. نتایج امیدوارکننده‌ای در حل مشکلات صنایع غذایی مانند میکروب‌ها، آفات، مایکوتوکسین‌ها و بقایای آفت‌کش‌ها با استفاده از ازن آشکار شده است. در صورت استفاده نادرست، ازن می تواند اثرات مخربی بر روی محصولات ایجاد کند، مانند کاهش کیفیت حسی. ازن یک اکسید کننده قوی و عامل ضدعفونی کننده قوی است.


بیشتر بخوانید: ازن ساز خودرو (( نقش کلیدی )) در حفظ تازگی مواد غذایی


7) نقش ازن در رستوران ها

در صنعت پذیرایی و رستوران داری، ضدعفونی کردن همیشه یکی از مشکلات عمده بهداشت بوده است. بسیاری از فروشگاه های کیترینگ برای ضدعفونی ظروف غذاخوری، آشپزخانه و غیره، آماده سازی کلر را انتخاب می کنند، اما آماده سازی کلر عوارض جانبی زیادی به همراه دارد. در اروپای غربی و سایر کشورها، استفاده از آماده سازی کلر ممنوع است و استفاده از کلر چینی نیز بسیار محدود شده است. ازن در صنعت پذیرایی انعطاف پذیر است، کم هزینه و موثر است و عوارض جانبی ندارد. استفاده از ژنراتور ازن برای تولید ازن برای ضدعفونی ظروف غذاخوری است. نه تنها می تواند ظروف غذاخوری را ضد عفونی کند، بلکه دارای تجهیزات و روش های ضد عفونی دیگری نیز می باشد، هورمون های مضر موجود در آفت کش ها و فرآورده های گوشتی میوه ها و سبزیجات را تخریب می کند و از مسمومیت غذایی جلوگیری می کند.


بیشتر بخوانید: هوای پاک، غذای خوشمزه: اثرات ازن ساز رستوران در ارتقاء بهداشت


گاز ازن را می توان به طور مستقیم در آشپزخانه، اتاق غذاخوری، ظروف آشپزخانه چاقو، یخچال، قفسه ظرف، زمین پرورش، اتاق ذخیره سازی ضد عفونی کرد و همچنین می تواند با آب ازن تمیز و ضد عفونی شود. گاز ازن یا آب ازن را می توان برای ضد عفونی ظروف غذاخوری که در برابر دمای بالا مقاومت نمی کنند، مانند پلاستیک، محصولات چینی رنگی و مانند آن استفاده کرد. آب ازن می توانند آفت کش های باقی مانده در میوه ها و سبزیجات و هورمون های مضر در محصولات گوشتی را تخریب کنند. زمان ضد عفونی ازن کوتاه است، کار با آن آسان است، پس از ضد عفونی نیازی به تمیز کردن مجدد نیست. نقش ازن در رستوران ها

8) کاربرد ازن در دنیای پزشکی

 وسایل پزشکی قابل استفاده مجدد و غیرقابل استفاده مجدد و ابزار جراحی که در تماس با بافت استریل، غشاهای مخاطی یا پوست بیمار قرار می گیرند، باید قبل از استفاده مجدد یا دور ریختن، استریل و ضدعفونی شوند تا از عفونت (توسط عوامل بیماری زا) و انتقال بیشتر جلوگیری شود. برای استفاده از آن به عنوان دارو، افراد آن را روی پوست می‌مالند، از آب ازن دار استفاده می‌کنند، گاز را به بدن می‌برند یا از سونای ازن استفاده می‌کنند که در آن قسمتی از بدن در کیسه قرار گرفته و در معرض گاز ازن قرار می‌گیرد. گاز ازن زمانی که فرد آن را استنشاق می کند مضر است و منجر به تحریک ریه و گلو، سرفه و تشدید علائم آسم می شود. قرار گرفتن در معرض زیاد می تواند منجر به آسیب ریه شود و می تواند کشنده باشد. با این حال، برخی از محققان معتقدند که ازن می تواند اثرات درمانی در زمینه های پزشکی داشته باشد. به عنوان مثال، یک بررسی در سال 2011 گزارش می دهد که ازن نقش درمانی در موارد زیر را داشته است:

درمان آرتریت
مبارزه با بیماری های ویروسی مانند HIV و SARS
ضد عفونی کردن زخم ها
فعال کردن سیستم ایمنی
درمان بیماری ایسکمیک قلب
درمان دژنراسیون ماکولا
درمان سرطان

برخی تحقیقات نشان می دهد که ازن درمانی می تواند با تعدیل پاسخ سیستم ایمنی و معکوس کردن کمبود اکسیژن در بدن با بیماری ها از جمله سرطان مبارزه کند. محققان در حال حاضر در حال بررسی اثرات ازن تراپی بر بدن انسان برای شناسایی هر گونه فواید درمانی بالقوه هستند. با این حال، تاکنون تحقیقات کمی در مورد اثربخشی و ایمنی واقعی اوزون درمانی انجام شده است. به همین دلیل، سازمان های رسمی در حال حاضر استفاده از آن را تایید نمی کنند.


بیشتر بخوانید: تامین سلامت با فناوری ازن ساز تجهیزات پزشکی


کاربرد ازن در دنیای پزشکی

9) ازن و آب و فاضلاب

صفیه آب آشامیدنی یکی از اولین کاربردهای ازن در بسیاری از شهرداری ها به ویژه برای حذف فلزات سنگین، حذف طعم و بو و همچنین ضدعفونی (خواص ضد میکروبی ازن برای این نوع تصفیه حیاتی است. ازن و فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته می‌توانند به طور انتخابی آلاینده‌ها را از فاضلاب صنعتی و آب فرآیند حذف کنند، به عنوان مثال. TOC، COD، BOD، سیانید، فنل، رنگ در میان بسیاری از ترکیبات دیگر.. این می تواند شامل تخلیه به آب های سطحی یا POTW (به عنوان پیش تصفیه) باشد. ازن همچنین می تواند برای تمیز نگه داشتن مخزن های فاضلاب و بدون بو استفاده شود. ازن و فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته مبتنی بر ازن را می توان برای اصلاح آب های زیرزمینی استفاده کرد. می توان آن را از طریق روش های اکسیداسیون شیمیایی درجا یا با روش های پمپ و تصفیه اعمال کرد. فن آوری های مبتنی بر ازن با موفقیت برای درمان انواع آلاینده های رایج آب های زیرزمینی استفاده می شود.
آب باید قبل از استفاده تصفیه شود که می تواند شامل طیف گسترده ای از فن آوری های تصفیه مانند اسمز معکوس، تبادل یونی و روش های دیگر باشد. هنگامی که آب تصفیه شد، معمولاً حفظ پایداری بیولوژیکی آن مهم است. ازن اغلب برای حفظ آب و همچنین لوله کشی و مخازن از رشد مواد بیولوژیکی در طول ذخیره سازی استفاده می شود. ازن و UV همچنین در فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته برای حذف TOC از آب مورد استفاده قرار می گیرد.


برای مطالعه بیشتر: ازن ساز آب: راهکاری اکولوژیک برای مقابله با چالش‌های آلودگی آب


ازن و آب و فاضلاب

10) ازن در تصفیه هوا

شاید بسیاری از ما نشنیده باشیم که ژنراتور ازن واقعا چیست و چگونه برای تصفیه هوا استفاده می شود. دستگاه تصفیه هوا ازن ژنراتورها به دلیل توانایی آن در از بین بردن بوها و عوامل میکروبی و بهبود سلامتی سال ها مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه تصفیه هوای مولد ازن با استفاده از فناوری اکسیداسیون ازن و در نتیجه تولید هوای تمیز، تازه و تصفیه شده در محیط های داخلی، بوها را کاملاً از بین می برد و سایر آلاینده های مضر و تحریک کننده هوا را از بین می برد. ازن (O3) تولید شده از ژنراتور ازن بسیار واکنش پذیر است و فوراً شروع به اکسید کردن هر چیزی که در تماس با هوا باشد می کند. با توجه به راندمان بالای ازن، استفاده از ازن ژنراتور در تصفیه هوا به سرعت در حال رشد است. ژنراتور ازن برای تصفیه هوا مزایای زیادی نسبت به سایر انواع تصفیه کننده هوا دارد. در طی تصفیه هوا، فرآیند درگیر در مولد ازن بسیار ساده است. مولد ازن از روش های مختلفی برای تولید ازن استفاده می کند که در این میان تخلیه کرونا پرکاربردترین روش است. هنگامی که ازن با محیط اطراف خود تماس پیدا می کند، هوای آلوده را با از بین بردن بوها و از بین بردن میکروارگانیسم های مختلف مانند باکتری ها، ویروس ها، میکروب ها، کپک ها، مخمرها و غیره و ذرات مانند گرد و غبار، دود، مایعات به هوای پاک تبدیل می کند. قطرات، مواد شیمیایی و گرده و غیره. دستگاه تصفیه هوای ازن ساز کل منطقه را به گردش در می آورد و غلظت کلی هر گونه آلاینده موجود در هوا را کاهش می دهد و هوا را عاری از بوی بد می کند.


اطلاعات بیشتر را اینجا مطالعه کنید: معرفی و ارزیابی ازن ساز تصفیه هوا


ازن در تصفیه هوا

نتیجه گیری

یکی از ویژگی های کلیدی ازن که آن را به یک عامل ضد میکروبی پرکاربرد تبدیل می کند، قدرت آن در هوا و آب است. علاوه بر این، تعداد بسیار کمی از مواد ضد عفونی کننده دارای این ویژگی هستند. بنابراین، صنایعی که انعطاف پذیری استفاده از هر یک از این محیط ها را دارند، بسته به ویژگی های خاص فرآیند یا بستری که قرار است آلودگی زدایی شود، می توانند ازن را اعمال کنند.ازن یک عامل ضد میکروبی قوی، به طور گسترده برای اهداف ضد عفونی در چندین صنعت از جمله مواد غذایی، تصفیه آب، داروسازی، نساجی، مراقبت های بهداشتی و بخش های پزشکی استفاده می شود. ظهور بیماری های مختلف در جهان منجر به پیشرفت‌های اخیر در به کارگیری فناوری‌ های مختلف مبتنی بر ازن برای ضدعفونی سطوح، مواد و محیط‌های داخلی شده است. هدف اصلی بررسی بالا، خلاصه کردن پیشرفت‌های اخیر در استفاده از ازن برای کاربردهای ضدعفونی‌ سازی در صنایع ذکر شده و در عین حال تأکید بر تأثیر پارامترهای کلیدی مؤثر بر راندمان کاهش میکروبی و پایداری ازن برای اقدامات طولانی‌مدت است. ما متوجه شدیم که ازن زنی آبی در مقایسه با کاربرد گازی ازن، توجه تحقیقاتی بیشتری را به خود جلب کرده است. این را می توان به این واقعیت نسبت داد که تصفیه آب یکی از اولین کاربردهای ازن ژنراتور ها است. علاوه بر این، استفاده از ازن گازی برای تجهیزات حفاظت فردی و ضدعفونی دستگاه های پزشکی در مقایسه با سایر کاربردها سهم قابل توجهی را دریافت نکرده است. این چالشی است که کاربرد صحیح ازن زنی می تواند آن را کاهش دهد.

سوالات متداول

1.ازن ژنراتور ها چه کاربرد ها و مزایایی دارند؟
از ازن سازها در تصفیه هوا، ضدعفونی محیط، افزایش کیفیت آب، حفاظت محیط زیست و کاهش آلودگی هوا و آب استفاده می‌گردد.

2. آیا استفاده از ازن سازها برای سلامتی انسان خطرناک است؟
استفاده صحیح و بجا از ازن ژنراتورها برای بالا بردن کیفیت آب و هوا ضدعفونی محیط ها سودمند است، اما استفاده بیش از اندازه باعث آسیب زدن به سلامتی میشود.

3. چگونه می‌توان از ازن ژنراتورها نهایت استفاده را برد؟
برای استفاده بهینه از مولد های ازن، باید دستگاه را به میزان درست تنظیم کنید و دستورالعمل‌های مصرف کننده را رعایت نمایید.